Nasıl Yapılır

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatası ve Çözümü

Dosya gönderimi konusunda genellile “WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor” hatası çok fazla karşılaşılan sorunların başını çekiyor.

Dosya gönderimi yapmak istediğiniz vakit, bir uyarı şeklinde karşımıza çıkan hata, gönderimin başarısız olması şeklinde sonuçlanıyor.

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Uyarısının Nedenleri

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatası için öncelikle nedenlerini incelemek gerekiyor. Bu sorunun oluşmasında birden çok farklı nedenler karşımıza çıkıyor. Hemen nedenleri sıralayalım.

 • Saat Ayarlaması Yanlış Olabilir

Akıllı telefonunuzda kullandığınız saat ayarının doğru olması son derece önemlidir. Telefondaki bazı uygulamalar, sunucularla bağlantı kurarken  saat verisiyle eşleşme gerçekleştirir. WhatsApp da  bu uygulamalardan birisidir. Sunucu ile uygulama bağlantı kurarken, saat verisi değerlendirilir. Eğer telefonunuzun saati çok geri ise uygulamaya girmek istediğiniz takdirde saat yanlış uyarısı alırsınız. Küçük, ufak tefek farklar varsa, bu uyarı gözükmez. Fakat dosya gönderimi yapmak istediğiniz zaman, sorun yaşamanız muhtemeldir.

 • Dosya Gönderim Sınırları Aşılmış Olabilir

Her ne kadar WhatsApp sürekli güncellemeler alıyor olsa da henüz istenen seviyeye gelmedi. Dosya gönderimi konusunda, eski sürümlerde hemen her format desteklenmiyordu. Şimdi genel olarak kullanılan formatların desteklendiğini görmekteyiz. Mp3, PDF gibi formatlar destekleniyor. Fakat formatlar destekleniyor olsa da dosya gönderimi için sınır var. Her boyuttaki dosyayı karşı tarafa göndermeniz mümkün değil.

 • 3. Neden: İnternet Bağlantısı

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatasının en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi de internet sorunudur. Mobil cihazınızın bağlantı kalitesi iyi olmadığı zamanlar gönderim başarılı olamayabilir. Kimi zaman doğrudan dosya gönderilemiyor mesajı alırken bazen de dosya biçimi desteklenmiyor hatası almanız muhtemeldir. Mesajlarınız karşı tarafa iletiliyor olabilir. Aynı şekilde siz de mesajları karşı taraftan alabiliyor olabilirsiniz ancak dosya gönderimi için bağlantı kalitesi ve hızı yetersiz gelebilir. Yani internete bağlı olsanız bile yeterli bağlantı kalitesi olmadığı zaman hata ile karşılaşabilirsiniz.

WhatsApp son zamnlarda çok sık çökmeler yaşamaya başladı. Ara ara sunucu sorunları yaşanıyor ve uygulamaya erişim kesilip çöküyor. Bu tür zamanlarda da WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatası alabilirsiniz. Ama bu sorun geçici bir problemdir, sizden kaynaklı değildir ve sizin yapacağınız bir işlem bulunmamaktadır.

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatası Çözümler

 • Telefonunuzun Saatini Doğru Şekilde Ayarlayın

İlk nedende belirttiğimiz gibi, akıllı telefonlarınızın eğer saati yanlış ise düzeltmeniz gerekiyor. Tabii ki telefondan telefona saat ayarının nasıl yapılacağı değişkenlik gösterebilir. Bunun için genel bir anlatım yapmak gerekirse;

 • Öncelikle ayarlar bölümüne giriş yapın.
 • “Daha Fazla” sekmesini tıklayın.
 • Buradan “Tarih ve Saat” kısmına gelin.
 • Eğer telefonunuz internete bağlıysa “Otomatik Tarih ve Saat” ayarını aktif etmeniz yeterli olacaktır.
 • İsterseniz bu ayarı kapatıp, “Saati Ayarla” sekmesinden de  saati ayarlayabilirsiniz.
 •  Dosya Gönderim Sınırlarına Dikkat Etmek Gerekiyor

WhatsApp dosya gönderimi için belli başlı sınırlar bulunur. Sınırı aşan boyutlarında gönderim yapmak hataya sebepolacaktır. Desteklenen dosya boyutları ise şu şekildedir:

 • Android telefonlarda gönderilebilecek maksimum dosyanın boyutu 100 MB.
 • iOS işletim sistemleri kullana cihazlar  için gönderilebilecek maksimum dosya boyutu 128 MB.
 • WhatsApp Web sürümü üzerinden gönderebileceğiniz maksimum dosya boyutu 64 MB.

Sonradan gelen güncellemeler, boyutların değişmesine neden olabilir.

 • İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Eğer mümkünse dosya gönderimi yapacağınız vakit, güçlü internet bağlantısı kullanmaya özen gösterin. Örneğin mobil veri bağlantısı kullanıyorsanız , WİFİ bağlantısına geçin. İyi kalitede bir bağlantı sağlandığı takdirde dosya göndermeyi yeniden deneyebilirsiniz.

Etiketler

Deniz Kara

Adım Deniz, 25 yaşındayım. Sıkı bir Apple kullanıcısıyım. Ayrıca Android ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyorum. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda özel bir şirkette iş hayatıma devam ediyorum. Koyu Eskişehirsporluyum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı