Nasıl Yapılır

Uygulama Yüklenemedi Hatası Çözümü

Android kullanıcıların en çok karşılaştıkları problemlerden birisi de  “uygulama yüklenemedi hatası” olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama yüklemek istediğiniz takdirde bir hata mesajı şeklinde karşınıza çıkan bu problem, dışarıdan uygulama yüklenmemesine neden olabiliyor. Bu hatanın çözülmesi amacıyla birkaç farklı çözüm yöntemi deneyebilirsiniz.

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası Nasıl Çözülür?

1. SD Kart Hataları

Eğer SD kart kullanıyorsanız ve APK SD kart üzerine yüklenmişse, SD kart üzerinde bir hata meydana gelmesi anında bu sorunu yaşayabilirsiniz. Eğer APK dosyasını SD kart üzerinden yüklemiyorsanız be telefon hafızasına yüklemişseniz  problemin nedeni bu olmayabilir.

SD Kartı Yeniden Takıp Çıkarabilirsiniz

Uygulamalar eğer SD karta yüklenecekse bu Sorunu yaşadığınız zaman ilk olarak SD kartınızı çıkarın. Sonrasında telefonunuzu yeninden başlatın ve yeniden SD kartınızı telefonunuza takın. Bir kez daha uygulamanın yüklemesini deneyebilirsiniz.

2.  İndirme Yöneticisi Hatası

Bazı durumlarda telefonunuzun indirme yöneticisinde hata meydana geldiğinde dışarıdan APK yüklemeye çalıştığınızda uygulama yüklenemedi hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle Samsung marka akıllı telefonlarda bu sorun oldukça fazla yaşanıyor.

İndirme Yöneticisinin Önbelleğini Temizleme

  • Telefonunuzun ana menüsünden “Ayarlar” kısmına girin.
  • “Uygulamalar” sekmesine tıklayın.
  • Buradan “İndirme Yöneticisi” menüsünü bulun ve dokunun.
  • Direkt olarak önbellek başlığı çıkıyorsa, “Önbelleği Temizle” butonuna basıp verilerin silinmesini sağlayın. Direkt olarak önbellek kısmı çıkmıyorsa “Depolama” seçeneğine dokunun ve sonrasında “Önbelleği Temizle” seçeneğini seçin.

İşlemin ardından telefonunuzu yeniden başlatın. Telefon yeniden başlatıldığı zaman uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

3. Google Play Protect Kullanımı

Google Play Protect, zararlı yazılımlara ve uygulamalara karşı cihazınızı tarayan ve buna göre yüklemeleri yapmanıza izin verip engelleyebilen bir sistemdir. Google Play dışından herhangi bir APK yüklemek istediğiniz takdirde, bu sistem size engel olabilir.

3.Özelliği Kapatarak Deneme

Başta şunu söylemeliyiz ki bu özelliği kapatmanızı önermiyoruz. Bu özelliği kapattığınız takdirde uygulamalar virüs tehdidine karşı taranmaz. Bu nedenle bu özelliği kapatsanız bile APK dosyasını yüklemenizin hemen ardından yeniden açık konuma getirmeyi unutmayın.

  • “Play Store” uygulamasına girin.
  • Sol menüyü açıp “Play Protect” kısmına gelin.
  • Daha sonra açılan menüden sağ üstte bulunan çark işaretine dokunun.
  • “Cihazı Güvenlik Tehditlerine Karşı Tara” özelliğini kapalı konuma getirin.

Sonrasında tekrar uygulamayı yüklemeyi deneyin. Uygulamayı yüklemenizin hemen ardından tekrar bu özelliği açık konuma getirmeyi unutmayın.

Etiketler

Deniz Kara

Adım Deniz, 25 yaşındayım. Sıkı bir Apple kullanıcısıyım. Ayrıca Android ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyorum. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda özel bir şirkette iş hayatıma devam ediyorum. Koyu Eskişehirsporluyum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı