Nasıl Yapılır

Telefon Konuşması Kaydetme Uygulaması

Telefon Görüşmelerine Kaydeden Uygulama: ACR

Telefonunuzda yaptığınız konuşmaları kaydetmek amacıyla Google Play üzerinde bulunan ACR (Action Call Recording) isimli uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu uygulama Google politikalarına karşı gelmemek amacıyla son güncellemelerle kendini bir o kadar zayıflatmış olsa da internetten eski sürümlerini apk olarak bulup indirmeniz mümkündür. Siz de sorunsuz bir şekilde ACR kullanmak için Google’a “ACR APK” yazarak arama yapıp uygulamayı bulabilirsiniz. ACR ile yapılan telefon konuşma kayıtları cihazınızın yerel hafızasına kaydedildiği için istenildiği her zaman dinlenebilir. Güncel sürümüne ise buradan ulaşmanız mümkündür. Uygulamanın kullanımı oldukça basittir.

Konuşma Kaydetmek Yasal mıdır?

ACR uygulamasını kullanan kullanıcıların en merak ettiği konulardan biri de konuşmaları kayıt etmenin yasal olup olmamasıdır. Bizler savcı ya da avukat olmasak da bu konuda bir miktar fikir yürütebiliriz; şirketlerin telefon konuşmalarını kaydetmeden önce size bunu söylemesi konuşmanızın kaydedildiğini bildiğiniz ve buna rağmen konuşmaya devam edeceğiniz anlamına gelir. Buradan şu sonuca varım yapabiliriz; karşı tarafın haberi var ise  telefon konuşmalarını kaydetmekte herhangi bir sakınca bulunmaz.

Mahkemeye çıkılacak ve delil olarak telefon konuşması sunulacaksa eğer hukukta delilin elde edilme yolundan hemen önce içeriğinin sorgulanması kuralı bulunur. Eğer gerçekten bir suçu ortaya çıkarmak amacıyla bunu yapıyorsanız büyük ihtimalle başınız belaya girmez. Ancak burada yazılanlar ve anlatılanlar resmi bir bağlayıcılığa sahip değildir.

iPhone Telefon Konuşması Kaydetme

iPhone Telefon Konuşması Kaydetme

Ne yazık ki Apple’ın IOS’ta kısıtlamış olduğu özelliklerden ötürü herhangi bir uygulamanın konuşmaları kaydetme ve hatta telefonun mikrofonuna Apple’dan habersiz ulaşabilmesi bile mümkün değildir. Bu sebeple yasal olsa dahi telefon konuşmalarını kaydetmek iPhone için ne yazık ki mümkün değildir.

Etiketler

Seda Topçu

Merhaba Arkadaşlar, İsmim Seda. Ankara Üniversitesi SBF mezunuyum. Bir yandan kendi mesleğimi icra ederken bir yandan da sevdiğim hobi işlerle uğraşıyorum. Bunlardan birisi de teknoloji. Yakından takip edip makale yazarlığı ve editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı