Nasıl Yapılır

Chromebook Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi

Chromebookt’ta ekran görüntüsü yakalamanın en basit yolu CTRL+Overview (Genel Bakış) düğmesine birlikte ve aynı anda basmaktır. Böylece bilgisayar ekranında o an ne bulunuyorsa, ekran görüntüsü alınır. Ancak daha profesyonel bir şekilde ekran görüntüsü almak istiyorsanız farklı yöntemler de izleyebilirsiniz.

** (Genel Bakış düğmesi ise  6 tuşunun hemen üstünde yer almaktadır.)**

Tüm Ekranın Ekran Görüntüsünü Alma Yöntemi

CTRL + OverView (Genel Bakış) düğmesinebirlikte basarak tüm ekranın görüntüsünü kolaylıkla alabilirsiniz. (Genel Bakış düğmesi ise  6 tuşunun hemen üstünde yer almaktadır.)

Sadece Bir Pencerenin Ekran Görüntüsünü Alma

Chroomebook’ta hali hazırda sadece açık olan bir pencerenin ekran görüntüsünü almak içinde yine farklı bir tuş kombinasyonu bulunmaktadır. Bunun için  CTRL+ALT+OverView (Genel Bakış) tuşlarına aynı anda basabilirsiniz. Ardından da ekran görüntüsünü almak istediğiniz pencereyi tıklayarak ya da dokunarak seçin. Etkin pencerenin ekran görüntüsünü almak için ENTER tuşuna basın ve ya farenizi kullanarak pencereyi tıklayıp seçebilirsiniz.

Özgürce Seçmek ve Kırparak Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayar ekranındaki sadece kısıtlı bir alanın ekran görüntüsünü almak istiyorsanız eğer ya da ekran görüntüsünü istediğiniz gibi kırpmak istiyorsanız bunun içinde tekrar farklı bir kısayol kombinasyonu kullanabilirsiniz. CTRL+SHIFT+OverView (Genel Bakış) düğmesine aynı anda basabilirsiniz. Ekranınız kararacaktır, artık ekran görüntüsü almak istediğiniz bölgeyi mouse ile kolayca seçebilirsiniz.

Tablet veya Çadır Modundayken Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Chromebook’ta Tablet modu ya da Çadır modu kullanırken ekran görüntüsü alma yöntemi, tıpkı akıllı telefonlara benzer bir şekilde yapılmaktadır. Güç Düğmesi ve Ses Düğmelerinden herhangi birine aynı anda basarsanız eğer ekran görüntüsü alınır.

Chromebook’ta Profesyonel Olarak Ekran Görüntüsü Alma

Yukarıda anlattığımız yöntemler ile ekran görüntüsü alma bir çok kullanıcının gereksinimini ziyadesiyle karşılayacaktır. Ancak bazı kullanıcılar daha özgün ve değişik seçimler yapmak ve ayrıca ekran kaydı videosu çekmek gibi özellikler talep edebilmektedir . Bunun içinse Chromebook’ta kullanabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Marketten, ihtiyacınızı karşılayabilecek uygulamalar indirebilir, kolaylıkla ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Etiketler

Seda Topçu

Merhaba Arkadaşlar, İsmim Seda. Ankara Üniversitesi SBF mezunuyum. Bir yandan kendi mesleğimi icra ederken bir yandan da sevdiğim hobi işlerle uğraşıyorum. Bunlardan birisi de teknoloji. Yakından takip edip makale yazarlığı ve editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı