Nasıl Yapılır

Android Format Atma

1. Yöntem

Eğer Android cihazınızda herhangi bir sorun bulunmuyorsa ve yalnızca verilerinizi tamamıyle  silmek için format atma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bu yöntemi kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Ancak Android telefona format atmadan önce cihazın şarjının mutlaka en az %50 olması gerektiğini hatırlatmalıyız. Çünkü format atma işlemi, cihaz gücünü ve şarjını yüksek miktarlarda tüketir ve format atarken şarjınız eğer biterse daha ciddi yazılımsal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Gerekli işlemleri sağladığımıza göre artık işlem aşamalarına geçebiliriz. Android telefona format atmak için:

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle, telefonunuzun genel menüsündeki “Ayarlar” bölümüne giriş yapın ve açılan penceredeki “Kullanıcı ve Yedek” başlığının altında yer alan “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğini seçin.

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

  • “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğine girdikten hemen sonra karşınıza çıkan ekrandaki “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğine tıklayın.
  • Son olarak açılan yeni pencerede yer alan “Cihazı Sıfırla” seçeneğine dokunun ve eğer bu seçeneğe dokunduktan sonra herhangi bir uyarı penceresi açılırsa, işleme devam etmek için gerekli olan seçenek hangisiyse onu seçin.

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla yaptığınızda “Android telefona format atma” işlemi başlar ve yaklaşık 5-10 dakika içinde sona erer. İşlem sona erdikten sonra telefonunuz yeniden başlatılır ve tıpkı telefonu ilk satın aldığınızdaki gibi başlangıçtaki kurulum menüsüyle karşı karşıya kalırsınız. Kurulumu tamamladıktan sonra cihazınızı temiz bir şekide kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Yöntem

Bu yöntemin ilkinden farkı ise, telefonunuz kilitlendiğinde, donduğunda ya da telefonunuzu yeniden başlatamadığınız herhangi bir durumda kullanılabilmesidir. Dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız “Android telefona format atma” işlemini bu yöntemi uygulayarak gerçekleştirmenizi öneririz. Yöntemi uygulamak için:

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak, cihazınız kapalı iken, cihazınızın “Ses Açma, Home, Güç” tuşlarına aynı anda basın ve uzun süre basılı bir şekide bekleyin.(Cihazınızda Home tuşu bulunmuyorsa yalnızca ses açma ve güç tuşlarına basılı tutun).

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

  • Sonrasında, karşınıza çıkan ekranda yer alan “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğini işaretleyin.

Ancak bu yöntemde, telefonunuzun dokunmatiği geçici bir süreliğine devre dışı kalacaktır, gerekli seçimleri telefonunuzun tuşlarıyla gerçekleştirmeniz gerekir. Seçenekler arasında geçiş yapmak için “Ses Açma-Kısma” tuşlarını, seçeneği onaylamak için ise “Güç” tuşunu kullanmalısınız.

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

  • Telefonunuzun tuşlarını kullanarak “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğini seçtikten hemen sonra, karşınıza çıkan ekrandaki “Yes — Delete All User Data” seçeneğini işaretleyin.

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

  • Böylece ekranda yer alan tüm seçenekler kaybolur ve telefona format atma işlemi hemen başlar. Kısa bir süre sonraysa ekranda yeniden seçenekler geri belirir. Bu seçenekler arasından “Reboot System Now” seçeneğini seçerek format atma işlemi tamamlayın.

Etiketler

Deniz Kara

Adım Deniz, 25 yaşındayım. Sıkı bir Apple kullanıcısıyım. Ayrıca Android ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyorum. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda özel bir şirkette iş hayatıma devam ediyorum. Koyu Eskişehirsporluyum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı