iPhone

iPhone Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü

iPhone aşırı ısınma sorunu yaşandığı zaman genellikle elde tutulmaz hale gelecek kadar rahatsızlık ve sıcaklık verir. Eğer bunun üzerine telefon hala çalışmaya devam ederse olumsuz bir duruma neden olmamak için kendini otomatik olarak kapatır ve soğuyana kadar cihaz tekrar açılmaz. Bu genel olarak kapalı bir telefon için iki dakikadan daha kısa sürer. Ancak iPhone aşırı ısınma sorunu niçin yaşanır ve çözüm basamakları nelerdir diye sorduğumuzda bunun aslında o kadar da detaylı bir olay olmadığını görürüz.

iPhone Aşırı Isınma Sorunu Nedenleri

Bu sorun genelde kullanıcının cihaz kullanımında yapmış olduğu hatalar sonucunda ortaya çıkmaktadır ancak bazen de teknik bir sorundan dolayı yaşanması muhtemeldir.

Eskimiş Bataryaların Gereksiz Güç Harcaması

Telefonların bataryaları kullanıma bağlı olarak eskidiği ya da bozulduğu durumlarda aşırı ısınabilirler.

Eskimiş Bataryaların Gereksiz Güç Harcaması

Arka Planda Aşırı Uygulama Çalışıyor Olması

Kullanılmayan uygulamaların arka planda açık bırakılması telefona iş yükü bindireceğinden ötürü bu durum da sebep olabilir.

Güneş Altında Kalmak

Her ne kadar da teknik bir sorun gibi görünse de dış ortam etmenlerinden dolayı da iphone’un aşırı ısınma sorunu yaşaması oldukça mümkün.

iPhone’u Şarja Takılıyken Kullanmak

Telefon bataryaları şarj dolum halinde kullanıldıklarında hem + hem – olarak çalıştıklarından dolayı  olması gerekenden daha fazla çalışırlar. Bu da ısınmaya neden olabilir.

iPhone'u Şarja Takılıyken Kullanmak

Ağır Gereksinim Gerektiren Uygulamalar Kullanmak

Yüksek performansa ihtiyaç duyan oyunlar başta olmak üzere telefonda kullanılan tek bir uygulamanın açıkken iphone’un aşırı ısınmasına sebep olması kuvvetle muhtemeldir.

Uzun Süre Byounca Telefonda Konuşmak

Şebeke bağlantısının aktif bir şekilde kullanılmasına neden olacağı için telefonda uzun süre konuşmak da iPhone’un ısınmasına neden olan etkenler arasındadır.

iPhone Sıcaklık Uyarısı Açma

Bu durumun önüne geçmek ve cihazın ne zaman olması gerekenden fazla ısındığını anlamak amacıyla en etkili yöntemin iphone sıcaklık uyarısı açma olduğu bilinir fakat bu özellik zaten opsiyonel değildir. iPhone telefonlar için ne yaparsanız yapın telefonunuz olması gerekenden fazla ısındığı takdirde sıcaklık uyarısı karşınıza çıkacaktır.

iPhone 7 Isınıyor Şarjı Bitiyor

iPhone 8 ya da iPhone X gibi cihaz modeliniz fark etmeksizin her modelde yaşanabilecek bir problem olan telefon aşırı ısındığında şarjı çabuk bitmesi olayı sorun çözülene kadar normal bir durum olarak karşılamak gerekir. Telefonun ısınması bu durumda büyük ihtimalle batarya ve ya işlemciyle alakalıdır.

iPhone Aşırı Isınma Çözümü

iPhone Aşırı Isınma Çözümü

Batarya Kaynaklıysa

Telefonun servise gitmesi ve bataryanın değişmesi gerekmektedir. Elle yapılabilecek bir işlem ne yazık ki bulunmamaktadır.

Arka Plan Uygulamaları Yüzündense

Uygulamalarınızı arkada açık bırakmamalı sık sık kapatmalı ve gerekmeyen, ihtiyaç duymadığınız uygulamaları silmelisiniz. Bunu yaparken ise  batarya kullanımı en çok olan uygulamalar listesinden yardım alabilir göz atabilirsiniz.

iPhone Diğer Sebeplerden Dolayı Isınıyorsa

Bu durumda ısınmaya neden olan işlemi yapmamanız (şarja takılıyken kullanmamaya özen göstermeniz, aralıksız olarak uzun süre boyunca telefonda konuşmamanız vb.) gerekmektedir.

iPhone Şarj Aleti Isınması

Üzerinden akım geçtiği için şarj aletinin ısınması gayet normal bir durumdur. Herhangi bir müdahaleye gerek yoktur.

Etiketler

Seda Topçu

Merhaba Arkadaşlar, İsmim Seda. Ankara Üniversitesi SBF mezunuyum. Bir yandan kendi mesleğimi icra ederken bir yandan da sevdiğim hobi işlerle uğraşıyorum. Bunlardan birisi de teknoloji. Yakından takip edip makale yazarlığı ve editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı